Farnosť Najsvätejšej Trojice Slovenská Ľupča

  

Farský kostol Najsvätejšej Trojice

Archívne fotky


História

   Klenba

Vznik Kostola Najsvätejšej Trojice súvisí s rozvojom obce. Obec leží v severovýchodnej časti Zvolenskej kotliny. Prvé písomné zmienky o obci Slovenská Ľupča pochádzajú už od roku 1250. Bola založená na starej obchodnej ceste ,,Via Magna“, spájajúcej mestá Budín a Krakov. Osada bola postavená okolo dvoch dôležitých budov: hradu a kláštora. V roku 1340 Karol I. povýšil osadu na mesto.

Datovanie kostola sa predpokladá do začiatku 14. storočia, roky 1313 až 1370. V tomto čase kostol dal postaviť vtedajší zvolenský župan rytier Donč. Kostol bol postavený v gotickom slohu, jednoloďový. Ako najstaršie časti kostola sú definované – priestor svätyne, pastofórium, sakristie a časti západného múru kostola. V neskoršom období okolo roku 1400 sa predpokladá prístavba veže. Taktiež v rokoch 1580 až 1581 prebehla prestavba kostola, o ktorú sa pričinil vtedajší významný majiteľ ľupčianskeho panstva i vtedajší majiteľ hradu Theodor Rubigal, ktorý štedro dotoval stavebné zmeny chrámu.


   Pomník Tribelovcov

Pomník Tribelovcov

Následne v roku 1615 sa realizovala komplexná prestavba kostola z jednolodia na dispozične pomerne široké trojlodie. Táto realizácia sa pripisuje vtedajšiemu majiteľovi hradu Gašparovi Tríbelovi. V tomto čase bola vybudovaná aj krypta rodiny Tríbel , ktorá sa nachádza v severnej časti pri hlavnom oltári. Je vo forme kaplnky bez oltára, vchod má z kostola. Je v nej umiestnený pomník z bieleho mramoru, na ktorom je vyrytý nápis:

    Pomník rodiny Tribel
    Zomreli Pánu
    Pani Rozina Gelhorin, matka r. 1611, 42-ročná a traja synovia, Juraj starší r. 1614, 19-ročný, Gašpar r.1598, 10-mesačný, Andrej Tribel de Jarish r. 1599, 1r. a 9 mesiacov.
    Lazar, poď von.
    Žili sme vo svete, ale všetky márnosti zbohom!
    Je nám sladko žiť s Kristom!

Druhá krypta v kostole sa nachádza podľa starých záznamov z vizitácie pod hlavným oltárom, ale v nej sa vôbec nepochovávalo. Tretia krypta mala vchod z vtedajšieho cintorína, ktorý sa nachádzal okolo kostola. Kto sa chcel v tej dobe dať v nej pochovať, musel zaplatiť predpísanú taxu 6 zlatých. V podveží sú do steny osadené tri náhrobné kamene zo 16. a 17. storočia. V rokoch 1560 až 1673 patril kostol evanjelickej cirkvi podľa vierovyznania majiteľa hradu. Ďalším významným dátumom je rok 1715, kde v starých vizitáciách sa nachádza zápis o konsekrovaní tohto chrámu, kde je uvedené ,,My Lukáš Natályi, z milosti Božej a Apoštolskej stolice biskup belehradský, apoštolský vikár medzi Sávou, Drávou, Dunajom a Tisou až po Temešvár včetne, sufragán jeho Eminencie Christiána Augusta zo Saska, kardinála svätej rímskej cirkvi, arcibiskupa ostrihomského s plnou mocou dávame vedieť každému akéhokoľvek stavu, hodnosti, ako sme 12. októbra 1715 farský kostol zvolensko-ľupčiansky ku cti Najsvätejšej Trojice konsekrovali. Taktiež oltár na južnej strane kostola, do ktorého sme vložili relikvie svätého Martýra Felicissima, Venusta a Modesty, ktoré sme priniesli so sebou z Ríma. Na dôkaz toho vydali sme túto listinu s našou pečaťou dňa a roku vyššie povedaného.“

Ďalším významným dátumom v histórii kostola je rok 1945, keď boli vykonané veľké stavebné úpravy kostola, oprava výmaľby a nové maľby. V ďalších rokoch sa postupne vykonávali väčšie, ale i menšie prestavby a opravy na chráme či už v interiéri, ale i v exteriéri. V roku 1990 bol kostol v interiéri vymaľovaný a zrealizovali sa aj niektoré liturgické úpravy, odstránila sa kazateľnica, boli vymenené nové vchodové i bočné dvere a ďalšie veci. Posledná úprava kostola bola zrealizovaná v roku 2022, keď bol vymaľovaný interiér kostola do súčasnej podoby.


Súčasné fotky