Farnosť Najsvätejšej Trojice Slovenská Ľupča

Slovenská Ľupča - Kostol Najsvätejšej Trojice

Prvá písomná zmienka o obci Slovenská Ľupča pochádza z roku 1250. Osada bola postavená okolo dvoch dôležitých budov hradu a kláštoriska. V roku 1340 Karol I. povýšil osadu na mesto. Slovenská Ľupča stratila mestský charakter v 19. storočí. Obec bola počas druhej svetovej vojny oslobodená 23. marca 1945 sovietskymi a rumunskými jednotkami.

Vývoj dediny v 20. storočí dospel k postaveniu veľkej farmaceutickej továrne Biotika, ktorej výstavba bola dokončená v roku 1953 a stojí neďaleko dediny spolu s inými priemyselnými stavbami. Medzi pamätihodnosti Slovenskej Ľupče patrí Ľupčiansky hrad, ktorý sa týči nad dedinou.

Morový stĺp, postavený v 18. storočí na poďakovanie Panne Márii za ukončenie smrteľného vypuknutia moru, sa v súčasnosti nachádza pred Farským kostolom Najsvätejšej Trojice.

Ďalšou dominantou obce je Rímskokatolícky kostol Najsvätejšej Trojice, trojloďová gotická stavba. Nachádza sa v ohradenom areáli uprostred obce. Kostol prešiel neskorogotickou prestavbou v roku 1470, keď bolo presbytérium nanovo zaklenuté krížovou klenbou. Ďalšia výrazná úprava tohto chrámu sa uskutočnila v roku 1575, keď sa kostol upravil na renesančné trojlodie. V roku 1618 na severnej strane bola pristavená pohrebná kaplnka Tribelovcov. Kostol do súčasnosti prešiel podľa potreby viacerými úpravami.

Na západnej strane intravilána obce, medzi ulicami Dolnou a Ľupčianskou a potokom Ľupčica na ploche približne 2,6 ha sa nachádzajú ruiny kláštoriska. Na mieste pôvodného kláštora je v súčasnosti archeologický park Kláštorisko. Kláštor pochádza pravdepodobne z polovice 13. storočia. Najstaršia písomná zmienka o kláštore pochádza z roku 1263. Na mieste sa dnes nachádza lapidárium. Bol tu pochovaný podporovateľ kláštora magister Donč v 14. storočí. Kláštor bol opustený v 17. storočí.

Každý, kto zavíta do tejto malebnej obce, určite tu nájde miesta, na ktorých sa stretne so starobylou kultúrou, ktorá hovorí o našej minulosti, ale i miesta, ktoré nám pomôžu stíšiť sa a načerpať silu a nové svetlo pre našu dušu.